FINDIKLAR İHRAÇ EDİLMELİ

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç, “TMO stoklarındaki fındığın ihraç edilmesine imkân verecek düzenlemeler yapılmasının her anlamda ülkemiz çıkarları ile örtüşeceği açıktır” dedi.

Sevinç konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;
Bilindiği üzere 2019 ürünü fındık için TMO önceki yıllardan daha erken fiyat açıklayarak hem piyasalarda olabilecek spekülasyonları önlemiş hem de 80.000 ton kabuklu fındık alarak regülasyon görevini başarıyla yerine getirmiştir.

% 90’ı ihraç edilen bir ürün olduğu göz önüne alındığında, 2019 yılında 319 bin ton iç fındık ihraç edilerek tüm zamanların rekorunun kırılmış olması esasen uygulanan politikaların ülkemiz lehine sonuçlandırılmasında ihracatçılarımızın da üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdiğini açıkça göstermektedir.

Tabiidir ki, ihracattaki artışın devamını sağlayarak bu başarıyı sürdürülebilir kılmak tüm paydaşların ortak amacı durumundadır ve takdir edilir ki TMO başarıyla gerçekleştirdiği regülasyon görevinin yanı sıra spekülasyonları önlemede de etkin rol oynamalıdır.

TMO’nun bu zamana kadar başarıyla yerine getirdiği regülasyon görevi en basit ifade ile fazla fındık bulunan yıllarda piyasadan fındık alarak üretici mağduriyetini önlemek olduğu gibi, fındık arzının kesintiye uğradığı zamanlarda da, ürünlerinde fındık kullanan sanayiciler ile ülkemize milyarlarca dolar döviz girdisi sağlayan ihracatçılarımızın karşılaştıkları zorlukları ve hatta dünyadaki tüm nihai fındık tüketicilerinin mağduriyetini önlemek olmalıdır.