VALİ YAVUZ, FATSA İLÇESİNDE EĞİTİM TESİSLERİNİN AÇILIŞ PROGRAMLARINA KATILDI

Vali Yavuz, Fatsa İlçVali Seddar Yavuz, Fatsa Bilim Sanat Merkezi ile Fatsa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapılan atölye ve laboratuvarların açılış programlarına katıldı.
Fatsa Bilim ve Sanat Merkezi’nde “Yazılım ve Tasarım Atölyesi”nin Açılışına Katıldı
Vali Yavuz ilk olarak Fatsa Bilim Sanat Merkezi’nde Fatsa Sanayi ve Ticaret Odası’nın katkılarıyla yaptırılan “Yazılım ve Tasarım Atölyesi”nin açılış programına katıldı.
Fatsa ilçe merkezi ile birlikte çevredeki 6 ilçeden yetenek tarama testi ile gelen üstün yetenekli öğrencilere hizmet veren “Yazılım ve Tasarım Atölyesi”nin açılış programında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, İdlib’te şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet dileğinde bulundu. Vali Yavuz, konuşmasında, “Acımız büyük. Maalesef 8 kardeşimizi kaybettik ve yaralılarımız var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 100 yıl sonra yeni büyük bir kuşatma ile karşı karşıya. O, yüzden böylesine güzel bir açılışta şehitlerimize atıfta bulunmadan, yaşadığımız ortamı konuşmadan boşa konuşmuş oluruz. Aslında bu yapmış olduğumuz çalışmanın ruhunu da anlamamış oluruz. Niye biz şimdi robotik kodlama, yazılım peşinde koşuyoruz? Sadece güzel işler yapmak için mi? Yoksa bize olan tehditleri de bertaraf etmek için mi bir yazılım peşinde koşuyoruz? Bilim ve teknolojinin peşinde niye koşuyoruz sizce? Yaşamak için, yaşatmak için, huzur için, barış için, eğer bunlara sahip değilseniz bunları yapamazsınız. Eğitim dediğimiz şey, milli seferberlik anlayışı içerisinde yapılması gereken bir şey. Sadece devlet yöneticilerinin, eğitimcilerin yapabileceği bir şey değil. İşadamlarımızın, STK’larımızın, toplumun tüm katmanlarının ne katkı verebilirim diye sorduğu, sorguladığı bir süreçtir. O yüzden daha güçlü olacağız. Daha bir ve beraber olacağız” dedi.
Vali Yavuz, “Bilim sanat merkezlerini önemsememizin buradaki çocuklara yatırım yapmamızın en önemli sebebi budur. Bugün Çin de neredeyse Türkiye kadar özel yetenekli insan olduğu konuşuluyor. Peki siz nasıl yarışacaksınız siz özel yetenekli insanlarınızı eğitmezseniz, onlara daha fazla imkan fırsat tanımazsanız, dünyadaki rekabette nerede bulunmayı düşünüyorsunuz. Bu ülkeye sevdalı, vatanına, milletine aşık bir nesil istiyoruz. Bu nesil aynı zamanda çalışkan, laf üreten değil icraat yapan, koşan, fedakarlık yapan bir nesildir. Bu da ancak eğitimcilerin eliyle olabilecek bir şeydir. O yüzden bugün çok mutluyuz belki küçücük bir katkı gibi görünse de benim için dev bir katkı olarak nitelendiriyorum bu çalışmayı daha büyüklerini de yapacağınıza inanıyorum” diye konuştu.
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş ise yaptığı konuşmada, ”Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası 7 kardeş ilçeden oluşan bir yapıya sahip. Bu yapı içerisinde iyilik faaliyetleri noktasında birçok hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bu bağlamda Türkiye’de tek diyebileceğimiz her ilçeye bir kütüphane kazandırıyoruz. Bugüne kadar 5 ilçeye kazandırdık, şuan Çatalpınar ve Kabataş ilçelerimizde kütüphanelerin yapımı devam ediyor ve son olarak Çamaş ilçemizdeki kütüphaneyi de bitireceğiz. Bunun dışında 5 ilçemize kütüphane kazandırdık. Bu bağlamda içinde bulunduğumuz Bilim ve Sanat Merkezimizi İlçemize kazandıran başta Sayın Valimiz olmak üzere Sayın Kaymakamımıza, çok değerli İlçe Milli Eğitim Müdürü ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Gerçekten bölgemizin hassasiyetini ortaya koyan bir çalışmayı bizimle buluşturmuşlar. İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün bizlere talebi doğrultusunda bizler de kodlama ve yazılım atölyemizin Ticaret ve Sanayi Odası olarak 7 ilçeye hitap edeceğini düşünerek bölgemize kazandırdık. Bu bağlamda inşallah açılacak olan bu atölyenin başta çok değerli öğrencilerimize, sonrasında da ilçemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından, Vali Seddar Yavuz tarafından Fatsa Bilim Sanat Merkezi’nde “Yazılım ve Tasarım Atölyesi”ne katkı sunan Fatsa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Tayfun Karataş’a plaket verildi.
“Yazılım ve Tasarım Atölyesi”nin açılış kurdelesi Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi.

Önceki Haber

“100 MİLYON LİRAYA İHTİYAÇ VAR”

Sonraki Haber

HEYELAN İLE İLGİLİ BASIN DUYURUSU