FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

İl genelinde uygulamaya konulan “Fındık Üreticileri Yarışıyor Ödüllü Bilgi Yarışmasının” İlçe finalinde dereceye giren üreticilere gerçekleşen törenle ödülleri takdim edildi.
Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda düzenlenen ödül törenine Kaymakam Ömer Lütfi Yaran, Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Cumhuriyet Başsavcısı Özcan Çabukoğlu, İl Tarım Müdürü Kemal Yılmaz, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu, İlçe Tarım Müdürü Erkan Ayaz, daire müdürleri ve üreticiler katıldı.

“ÜRETİCİLERİMİZİN DOĞRU BİLGİ VE UYGULAMALARI ÖĞRENMELERİ KONUSUNDA TÜM İMKÂNLARIMIZLA ÇALIŞMALAR YAPMAKTAYIZ”
Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan İlçe Tarım Müdürü Erkan Ayaz konuşmasına ilçemizdeki fındık tarımı ile ilgili bazı bilgiler vererek başladı. Ayaz konuşmasında, “Fatsa ilçemizde kivi, çilek, mantar ve serada sebze üretimi gibi tarımsal üretim çeşitliliği olsa da ana tarımsal ürün fındıktır. Öyle ki tarım alanlarımızın % 97’sinde fındık tarımı yapılmaktadır. Geçen yıl 26485 ton fındık üretimi gerçekleştirilmiş olup, fındık bu şehrin ekonomisine yaklaşık 450 milyon TL katma değer kazandırmıştır. İlçemizde ÇKS’ye kayıtlı yaklaşık 13.647 fındık üreticisi bulunmaktadır. Bu çiftçilerimize her yıl 200.138 dekar alan karşılığı 34,23 milyon TL’nin üzerinde alan bazlı fındık desteği, 4,37 milyon TL’nin üzerinde de mazot ve gübre desteği verilmektedir. Fındık bu şehrin geleceğidir. Hal böyleyken fındık bahçelerimizin yaşlı olması, üreticilerimizin budama, gübreleme ve zirai mücadele konularında eksik bilgi ve yanlış uygulamaları neticesinde ortalama dekara 90-100 kg verimlerden bahsedebiliyoruz. Oysa aynı bahçelerde doğru teknik ve uygulamalarla bu üretimi en az 2 katına çıkarmak mümkün olabilmektedir. Üreticilerimizin doğru bilgi ve uygulamaları öğrenmeleri konusunda tüm imkânlarımızla çalışmalar yapmaktayız.” dedi.

“EĞİTİMLER VEREREK ÇİFTÇİLERİMİZİ BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDİYORUZ”
Daha sonra konuşan Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu yarışmada dereceye giren Hüseyin Çoban, Bülent Kurnaz, Pembe Çınar’ı tebrik ederek, “Ayrıca yarışmaya katılan bütün çiftçilerimizi de gönülden kutluyorum. Çiftçilerimiz daha iyi, daha kaliteli ürün yetiştirmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını görüyoruz. Bizde Fatsa Ziraat Odası olarak Çiftçilerimizin talepleri doğrultusunda odamız bünyesinde bulunan Tarım Danışmanları arkadaşlarımızla birlikte uygulamalı Eğitimler vererek Çiftçilerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Önceki Haber

BÜYÜKŞEHİRDEN “MUTLU AİLE, MUTLU ÇOCUK” KONFERANSI

Sonraki Haber

ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİ BELLİ OLUYOR