BAYAN YAVUZ, KETEM’İ ZİYARET ETTİ

BAYAN YAVUZ, KETEM’İ ZİYARET ETTİ

Vali Seddar Yavuz’un eşi Selda Yavuz, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi(KETEM)’ni ziyaret etti.

KETEM’in tüm birimlerini gezen Selda Yavuz, KETEM’de verilen hizmetler ve yürütülen çalışmalar hakkında Altınordu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sedanur Yıldız, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi Birim Sorumlusu Hemşire Arzu Kışla’dan bilgi aldı.

Altınordu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sedanur Yıldız, Mart ayının Kolorektal Kanser (Kalın Bağırsak kanseri) olduğunu hatırlatarak, istatistiklere göre Kalın Bağırsak Kanserinin ilk 5 kanser arasında yer aldığını vurgu yaptı ve kanserde erken teşhisin tedavide başarılı olabilmek için atılan önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi Birim Sorumlusu Hemşire Arzu Kışla, 2020 yılı Ocak ve Şubat ayı itibariyle 1.346 kişinin mamografi, 880 kişinin HPV (smear), 579 kişinin de gaita taramasının yapıldığını belirterek, 2019 yılında ise toplam 5 bin 993 mamografi, 4 bin 269 HPV (smear), 3 bin 302 kişinin de gaita taramasından geçtiğini ifade etti.

Bayanlardan sağlıklarını ihmal etmemelerini isteyen Selda Yavuz, rahim ağzı kanser taramasının 30 yaşından itibaren her 5 yılda bir, memem kanseri taramasının 40 yaşından itibaren her 2 yılda bir, kolon kanseri taramasının da 50 yaşından itibaren her 5 yılda bir yapılması gerektiğini hatırlatarak, bayanların KETEM’e mutlaka başvurmalarını ve taramalarını yaptırmalarını istedi.

“Erken teşhis hayat kurtarır” prensibiyle yola çıkarak Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığınca oluşturulan politikalar doğrultusunda meme, rahim ağzı ve kolorektal kanserler ile ilgili tarama programlarının yürütüldüğü KETEM’de amaç, kanser konusunda farkındalık yaratmak.

Önceki Haber

ENGİNYURT: “AKP’Lİ GRUP KAHPELİK YAPIYOR”

Sonraki Haber

ODÜ’DE “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ