SEYİT TORUN BAKAN PAKDEMİRLİ’YE FINDIK REKOLTESİNİ SORDU

SEYİT TORUN BAKAN PAKDEMİRLİ’YE FINDIK REKOLTESİNİ SORDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, ‘’ Bakanlığınız koordinasyonunda tüm paydaşların oluşturduğu bir komisyon tarafından yapılan analizler sonucu ortaya konacak 2020 resmi rekolte beklentisi açıklanmadan yapılan bu açıklamalar, hangi bilimsel verilere dayanmaktadır? ‘’ diye sordu. Torun, son günlerde yeni sezon fındık ürünü ile ilgili ortaya çıkan manipülatif açıklamaları meclise taşıdı. Seyit Torun, konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.
‘’ MANİPÜLASYONLARA BAKANLIK OLARAK TEDBİR ALACAK MISINIZ? ‘’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Pakdemirli’ye, ‘’ Fındık fiyatlarının belirlenmesine az bir zaman kala açıkça yapılan bu manipülasyona Bakanlık olarak tedbir alacak mısınız?’’ diye sordu. Torun, ‘’ Türkiye İstatistik Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından 600 Bin ton fındık rekoltesi beklendiği açıklandı. Bu açıklamadan çok geçmeden INC (Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi) 2020 yılı için 620 Bin ton fındık rekoltesi beklendiğini açıkladı. Hatta 2020 yılı fındık sezonuna 70 Bin ton stokla girileceğini de beyan etti. Tamamen manipülatif olarak ortaya konan bu açıklamalara bakanlık olarak tedbir alınması gereklidir ’’ dedi.
‘’ MÜDAHALE EDECEK MİSİNİZ? ‘’
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, ‘’ Henüz fındık toplama sezonuna 1.5-2 ay kadar bir süre varken ve fındık mahsulünün muhtemel hava koşullarından dolayı etkilenebileceği değerlendirilmeden yapılan bu açıklamalar manipülasyon amaçlıdır ‘’ dedi. Torun, ‘’ Üreticinin haklarının korunması kapsamında, ortaya çıkan bu kuşku verici durumu ortadan kaldırmak amacıyla müdahale edecek misiniz? ‘’ diye sordu.

Önceki Haber

VEDA YEMEĞİ DÜZENLENDİ

Sonraki Haber

PROF. DR. MEHMET YILMAZ GÜZEL ORDU KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ CEREN ÖZDEMİR SANAT BURSU’NA İLİŞKİN GELİŞMELERİ AKTARDI