HAVA SICAKLIKLARININ ARTMASI ORTA KARADENİZ BÖLGESİNDE KAN BAĞIŞLARINI AZALTTI

Türk Kızılay ülkemizin kan bileşenleri ihtiyacının tamamını gönüllü ve düzenli kan bağışçılarından karşılamak üzere faaliyetlerine devam etmektedir. Kan, kaynağı sadece insanda olan ve yapay olarak üretilemeyen bir maddedir. Kan bileşenleri birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ülkemizde sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan bileşeni ihtiyaçlarının sorun yaşanmadan karşılanabilmesi için düzenli ve gönüllü kan bağışçılarına ihtiyaç vardır. Kan bağışçılarının yapmış oldukları bağışlar sayesinde sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

Dünyaya yayılan ve ülkemizde de etkisini göstermekte olan koronavirus (Covid-19) salgını doğrultusunda Sağlık Bakanlığımız tarafından ulusal çapta koruyucu ve tedavi edici tüm tedbirler alınmaktadır. Kan bankacılığı tedarik zinciri salgın sırasında dahi kesilmemesi gereken kritik sağlık hizmetlerindendir.

Türk Kızılay’ın en önemli önceliği kan bağışçılarımızın, kan alıcılarının ve çalışanlarının güvenliğidir. Ülkemizde koronavirus (Covid-19) salgınına karşı kontrollü şekilde normalleşme çalışmalarının sürdürüldüğü bu günlerde insanlarımız tam kan ve kök hücre bağışında bulunmaktan çekinmemelidir. Kan bağışı güvenli bir süreçtir ve Türk Kızılay sadece bağış sırasında kendisini sağlıklı ve iyi hisseden ve kan bağışına ait uygunluk şartlarını karşılayan kişilerden kan bağışı kabul etmektedir. Türk Kızılay bu süreçte de kan bağışı kabul noktalarında tüm hijyen tedbirlerini alarak, hem personelinin sağlığı hem de halk sağlığı için gerekli tedbirleri hayata geçirmiştir. Kan bağış noktalarımızda kalabalıklara izin verilmeden bağışçı adayları sıra ile içeri alınmakta, bağış alanına girmeden bağışçılara triaj yapılarak koronavirus (Covid-19) açısından risk taşıyan bağışçılar bağış alanlarına alınmamaktadırlar.

İçinde bulunduğumuz yaz ayları sebebiyle hava sıcaklıklarındaki artış ve devam eden koronavirüs pandemisi dolayısı ile kan bağışlarında azalma yaşanmaktadır. Bölgemizdeki sağlık kuruluşlarının kan bileşeni ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için günlük 350 ünite kan bağışı kabul etmemiz gerekir iken şu an günlük 200 ünite kan bağışı alabilmekteyiz. Kan bağışlarında yaşanan azalma kan bileşeni stoklarımızı olumsuz etkilemektedir. Bağışların bu şekilde azalarak devam etmesi ilerleyen günlerde sağlık kuruluşlarında tedavileri devam eden hastaların kan bileşeni ihtiyaçlarının karşılanmasını sıkıntıya düşürüp, hastaların tedavilerinin gecikmesine yol açabilecektir.

Bu süreçte azalan kan ve kök hücre bağışlarının arttırılması için Kamu Kuruluşlarının, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Meslek Odalarının, Sendikaların kan bağışçısı kazanım çalışmalarımıza desteklerini, vatandaşlarımızın da kan bağışına olan duyarlılıklarının bu dönemde artmasını talep ediyoruz.

Bu süreçte 18 – 65 yaş arası, 50 kg üzeri tüm vatandaşlarımızı resmi kimlik belgeleri ile birlikte uygun vakitlerinde kan bağışı noktalarımızda kan ve kök hücre bağışında bulunarak hiç tanımadığı kişilere umut olmaya, hayat kurtarmaya davet ediyoruz.

Kan bağışında bulunmak ve kan bağışı noktalarımız hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız 168 Çağrı Merkezi’ni (ücretsiz) arayarak veya www.kanver.org adresini ziyaret edip, “Kan Bağışı Noktaları” seçeneğine tıklayarak gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabilecektir (https://www.kanver.org/KanHizmetleri/KanBagisiNoktalari).

Ayrıca Kızılay Kan Hizmetleri çalışmalarında Randevu Sistemini devreye sokmuş olup bu konuda vatandaşlarımız https://www.kanver.org/KanHizmetleri/KanBagisiRandevu linki üzerinden kan bağışı randevusu alıp bağış yapabilirler.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur

Önceki Haber

ŞEHİT YAKINI, GAZİ VE ENGELLİLER İÇİN BETON YOL SEFERBERLİĞİ SÜRÜYOR

Sonraki Haber

DÖRTYOL KAVŞAĞI RAHATLAYACAK