AKKUŞ’A KURULUCAK RES’İN İKİNCİ KANADI DA İLÇEYE ULAŞTI

Akkuş’a Kurulacak RES’in İkinci Kanadı da İlçeye Ulaştı

Akkuş’ta kurulacak olan rüzgâr enerji santralinin ilk türbininin ikinci kanadı bin 100 km’lik yolculuğun ardından özel bir taşıma aracı ile ilçeye ulaştı.

Akkuş’un Taz Yaylası´nda yapılacak rüzgâr enerji santralinde yer alacak 3 türbinin kurulma işlemleri devam ediyor. Geçtiğimiz hafta kurulacak ilk türbinin ilk kanadının ilçeye ulaşmasının ardından bugün de ikinci kanat ilçeye ulaştı. 65 metre ve 18 ton ağırlığındaki kanatlar İzmir’den önce Tokat’a, daha sonra da dar ve virajlı yollar nedeniyle Tokat’tan özel bir araçla Akkuş ilçesine getiriliyor.

Enerji Üretimi Ekim Ayında Başlayacak

Akkuş’un enerji alanında yapılan yatırımlarla bölgenin enerji üssü olacağını belirten Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, ilçeye yapılan bu yatırımla hem istihdama katkı sağlanacağını hem de ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlanacağını belirtti. Başkan Demirci ilçeye kurulacak rüzgar enerji santraliyle ilgili, “İlçemizde yapılan araştırmalar neticesinde rüzgar enerjisi bakımından potansiyele sahip bir bölge olduğu belirlendi. Özel bir firma tarafından 3 türbin kurulacak, her türbin 4 megavat elektrik üretecek. 3 türbinin inşası 2020 yılında bitirilecek. İlk enerji üretimine de ekim ayı içinde başlanması planlanıyor” dedi.

Geniş Güvenlik Önlemleri Alınıyor

Türbin kanatlarının saatte 3 km hız ile geniş güvenlik önlemleri alınarak taşındığını belirten Başkan Demirci, “Yollarımız dar ve biraz virajlı olması nedeniyle bütün tedbirler alındı. Bu yüzden özel bir araçla Niksar’dan buraya 3 km hızla ancak 3 gün içerisinde geliniyor. Türbinin yüksekliği 116 metre her kanadın uzunluğu ise 65 metre. 300 metre yarıçaplı bir alanda faaliyet gösterecek” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

KÖY-KENT YOLU ASFALTLA BULUŞTU

Sonraki Haber

BASKETBOLCULAR ORDU’DA PARKEDE