SALEP ÜRETİMİ BAŞLIYOR

SALEP ÜRETİMİ BAŞLIYOR

TIBBİ VE AROMATİK DEĞERİ YÜKSEK BİR BİTKİ OLAN, YOĞUN OLARAK SICAK İÇECEK ŞEKLİNDE TÜKETİLEN, AYNI ZAMANDA DONDURMA ÜRETİMİNDE VE SÜTLÜ TATLILARDA DA KULLANILAN SALEP ÜRETİMİNİ YAYGINLAŞTIRMAK AMACIYLA İLK FİDE DİKİMLERİ ÜNYE’DE BAŞLADI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in ‘kendi kendine yeten şehir’ ilkesi doğrultusunda Ordu ilinde tarımın gelişmesi, farklı tarım ürünleri üretiminin yaygınlaştırılması, atıl durumdaki arazilerin değerlendirilmesi ve vatandaşların ‘doğduğu yerde doymaları’ amacıyla başlattığı tarım atağı sürüyor.

Bu amaçla tıbbi ve aromatik değeri yüksek bir bitki olan, yoğun olarak sıcak içecek şeklinde tüketilen, aynı zamanda dondurma üretiminde ve sütlü tatlılarda da kullanılan salep üretimini yaygınlaştırmak amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Tarımsal Kalkınma Derneği ile Ünye Ziraat Odası Başkanlığınca ortaklaşa yürütülen salep yetiştiriciliği için ilk dikimler gerçekleştirildi.

Proje kapsamında geçtiğimiz günlerde 300 bin salep fidesinin üreticilere dağıtılmasının ardından şimdi de Ünyeli Çiftçi Ali Yücel Alan’a ait bahçede dikim yapıldı. Düzenlenen programda salebin faydaları ve yetiştiriciliği de anlatılarak salep hakkında bilgiler verildi.

“ÜRETİCİMİZİN BAHÇESİNDE İLK DİKİMİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Ordu’da ziraat odalarıyla birlikte tarımsal etkinlikleri geliştirmek istediklerini belirten ORTAR A.Ş Genel Müdürü Sercan Eser, “Göreve geldiği günden itibaren tarıma büyük önem veren Sayın Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları doğrultusunda birçok tarımsal etkinliğe ev sahipliği yaptık. Ziraat odalarımız ile birlikte bu etkinlikleri sürdürmek istiyoruz. Geçtiğimiz gün 300 bin salep fidesini üreticilerimize dağıtımını yaptık. Bugün de üreticimizin bahçesinde ilk dikimi gerçekleştirdik” dedi.

Eser, “Salep çok emek isteyen bir ürün. Salep bitkisi sürdürebilir şekilde bakım istiyor. Tıbbi aromatik bitkilerde bakım faaliyeti ve satış faaliyeti çok daha fazla emek istiyor. Bu anlamda Ordu Büyükşehir Belediyesi ORTAR A.Ş. olarak üreticilerimizin yanındayız. Ürünün satışı noktasında gerekli sertifikasyonlar için başvurularımızı yaptık. İnşallah Ordu saleple birlikte dondurması, tatlısıyla ünlü bir yer olacak” diye konuştu.

Önceki Haber

Vali Sonel, Fındıkta Örnek Budama Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Sonraki Haber

FATSA’NIN 40 YILLIK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR