FEDAKAR ÖĞRETMENLERİMİZİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

FEDAKAR ÖĞRETMENLERİMİZİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Milletvekili Ergün Taşcı; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Bakanlar Kurulu’nun 11 kasım 1928 tarihinde yaptığı toplantıda Ulus Okullar Başöğretmenliği unvanı verildi. 24 Kasım 1928 tarihinde ise Mustafa Kemal Atatürk, Bakanlar Kurulu’nun bu unvanını kabul etmiş ve Atatürk’ün 100. doğum günü olan 1981 yılından itibaren 24 Kasım günü Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanılmıştır.

Dünyanın en kutsal ve en fedakâr mesleğini ifa eden, geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımıza kendini adayan ve yetişmesinde büyük rol oynayan öğretmenlerimiz, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimsemiş, ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma uğrunda tüm fedakârlıklara katlanmışlardır.

“Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır” Hadis-i şerifi öğretmenlerin icra ettikleri mesleklerinin ne kadar onurlu ve yüce bir gayeye hizmet ettiğini göstermesi bakımından önemlidir. Bu büyük misyonun yüklenicileri değerli öğretmenlerimin görev aşkını ve azmini hiçbir olumsuzluğun kıramayacağının da bilinci içindeyiz.

Yarınlarımızın mirasçısı çocuklarımıza, ülkemizin dört bir yanında bilimin ve medeniyetin ışığını yaymakta olan Öğretmenlerimiz, kalplerimizde, zihinlerimizde, hatıralarımızda saygın ve ayrıcalıklı bir yere sahip oldukları gibi ülkemizin ve milletimizin gelişimi için hayati öneme sahiptir.

Taşcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Korona virüsün hayatımıza getirdiği karanlık günlerde, alacağımız her tedbirin tüm öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin okullarına kavuşmaları için önemli bir etken olduğunu unutmayalım. Temennim en kısa sürede, eğitim ve öğretim hayatının sağlıklı günlere kavuşması ve her öğrencinin eşit koşullarda eğitim hakkından yararlanmasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyorum. Emekli ve görevinin başında bulunan değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

Önceki Haber

ALTINORDU BELEDIYESİ HER KOŞULDA ÇAN DOSTLARIMIZIN YANINDA

Sonraki Haber

ÖĞRETMENLER BİRER EĞİTİM NEFERİDİR