Vali Sonel, “Kadınlar Bizim İçin Çok Değerlidir”

Vali Sonel, “Kadınlar Bizim İçin Çok Değerlidir”

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı, Vali Tuncay Sonel’in başkanlığında yapıldı.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur, Ordu Cumhuriyet Savcısı Seyfettin Ataş, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Ahmet Koçdemir, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık, Ordu Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Bekir Karakış, SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, İl Göç İdaresi Müdürü Aldülkadir Katırcıoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serdar Yurdabakan, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdür Vekili Emine Kurucu, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Levent Özsoy, Ordu Barosu Avukatları Ebru Avcıi Tuğçe Bayazıtoğlu, DOKA Ordu Koordinatörü Harun Göçer ve komisyon üyesi kurumların temsilcileri katıldı.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı’nın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 81 il’de eş zamanlı olarak yapıldığına dikkat çeken Vali Tuncay Sonel, toplantıda, bugüne kadar yapılan çalışmalar ve faaliyetlerin ele alınarak, değerlendirileceğini söyledi.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, “Kadına şiddet konusu, toplumun her kesimini ilgilendiriyor. Kadınlar bizim için çok değerlidir. Onlar bizim için çok çok önemli. Kadınlarımız güçlü olduğu takdirde, toplumumuzda güçlü olur. Onlar her şeyden önce bir annedir. Bizim inancımızda, cennet annelerin ayaklarının altındadır. Anneye el kalkmaz. Bir anneye nasıl el kalkar anlamış değilim. Çalışma hayatında, iş dünyasında, akademik çevrede, tıp dünyasında, toplumun her kesiminde çok değerli kadınlarımız var. Kadınlarımızın toplumumuzdaki yeri hakikaten çok çok önemli. Ordu genelinde biz bu konuya daha fazla dikkat çekeceğiz. Bu konuda çaba gösteren kurumlarımıza, kuruluşlarımıza ve sivil toplum örgütlerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Toplantıda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Semra Ay Hülür tarafından bir sunum yapılarak, daha önce yapılan toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda yapılan çalışmalar, faaliyetler ve etkinlikler hakkında Vali Tuncay Sonel ve toplantıya katılan Komisyon üyelerine bilgi verildi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddette Karşı Uluslararası Mücadele Günü çerçevesinde yapılacak program ve etkinliklerle ilgili de bilgi veren ŞÖNİM Müdürü Semra Ay Hülür, kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla vatandaşların yoğun olduğu yerlerde afiş, pankart, döviz çalışmaları yapıldığını, her eve giren ekmeklerin konulduğu kese kağıdı ve ambalajların üzerine “Ekmeğimiz Aşımız, Kadınlar Baş Tacımız”, “Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir” yazısı yazılarak, kadına yönelik şiddete dikkat çekildiğini, kamu kurumlarında çalışan kadın personellere yönelik eğitim çalışmaları yapıldığını, kurum ziyaretlerinde bulunulduğunu, vatandaşların yoğun olduğu cadde ve sokaklarda stant açmak suretiyle broşür dağıtımı yapıldığını, dile getirdi.

İçişleri Bakanlığını KADES uygulamasının da tanıtıldığı toplantıda, Vali Tuncay Sonel, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda yapılabilecek çalışmalar ve faaliyetler konusunda toplantıya katılan Komisyon üyelerinin görüş, öneri ve düşüncelerini dinledi.

Vali Tuncay Sonel, kadına yönelik şiddetin önlenmesi çalışmaları kapsamında okullarda öğrencilere eğitim verilmesini, tüm kurumların en üst düzeyde hassasiyet göstermesini ve farkındalık çalışmalarına destek olmalarını istedi.

Toplantı sonrasında, Vali Tuncay Sonel ve toplantıya katılan Komisyon üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Süleyman Felek caddesinde kurulan ve vatandaşlara broşür ve çam fidanı yapılan farkındalık standını ziyaret ettiler.

Önceki Haber

DÜNYANIN EN PAHALI ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU

Sonraki Haber

25 KASIM ‘’ KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ’’