Torun’dan Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrı:

Torun’dan Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrı:

“Devlet fındık üreticisinin yanında olmalı”

“TMO fındık alım sürecini uzatmalı”

“Çiftçimiz tekelci firmaların insafına terk edilmemeli”

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun’un yazılı basın açıklaması şöyle:

“Ordu ilimiz başta olmak üzere, bölgedeki tüm fındık üreticileri için zor bir süreç yaklaşıyor. Ancak bu zor süreci kolaylaştırmak, zaten sıkıntılı günler yaşayan çiftçimizi biraz olsun rahata kavuşturmak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın elindedir. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) üreticilerimizden fındık alımına 31 Aralık 2020’de son verecektir. Bilindiği üzere TMO, belirlenen fiyatlarda fındık alımı yapmaktadır. Özel sektör alıcıları da üreticiden fındık alırken TMO’nun belirlediği fiyatı göz önünde bulundurmaktadır. Bize göre bu fiyat zaten çiftçimizin derdine derman olmaktan uzaktır. Ancak TMO’nun fındık alımına son vermesi durumunda, fındık üreticimiz özel sektörün insafına, düşük fiyat politikasına terk edilecektir. Eğer TMO alım sürecini uzatmazsa fındığımızın değeri maalesef daha da azalacaktır.

“Fındık alım süreci uzatılmalı”

Üreticimizin mağdur olmaması, önemli ihracat kalemlerimizden biri olan fındığın değerini yitirmemesi için TMO’nun fındık alım sürecini uzatması gerekmektedir. Üreticilerimiz, TMO’dan fındık alım sürecini Mayıs 2021’e kadar uzatmasını talep etmektedir. Biz de çiftçilerimizin bu haklı talebinin sonuna kadar yanındayız. Bu karar, dünyadaki fındık üretiminin yüzde 75’ini karşılayan Türkiye’nin ihracatının artması, fındıktan elde edilen döviz gelirlerinin yükselmesi, tüm ülkemiz ve üreticilerimiz açısından çok önemlidir.

“Devlet üreticinin yanında olmalı”

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye çağrımızdır: Devlet, pandemi sürecinde bir yandan canıyla ve bir yandan da ekonomik sıkıntılarla boğuşan üreticimizin yanında olmalıdır. TMO fındık alım süresini üreticinin talebi doğrultusunda uzatmalı ve çiftçimiz tekelci şirketlerin insafına teslim edilmemelidir.

Önceki Haber

Haftalık Asayiş Olayları

Sonraki Haber

ALTINORDU BELEDİYESİ’NDEN KARŞIYAKA’YA MODERN VE ENGELLİ DOSTU KALDIRIMLAR!