Vali Tuncay Sonel, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla mesaj yayınladı.

Vali Tuncay Sonel, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla mesaj yayınladı.

Vali Tuncay Sonel, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 72 yıl önce ilan edilen; ırk, dil, din cinsiyet, sosyal köken, siyasi düşünce gibi statüler sebebiyle hiçbir ayrım yapılmaksızın insanlara hak ve özgürlükler tanıyan, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabulünü takip eden yıllarda 10 Aralık tüm dünyada ve ülkemizde İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

İnsan haklarını ortak temel ilkeler çerçevesinde evrensel düzeye taşıyan bu Beyanname, tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduklarını kabul ve ilan etmektedir.

Tarihimiz, insan hak ve hukukunun her zaman korunduğuna yönelik örneklerle doludur. Aziz Milletimiz, dünyanın neresinde olursa olsun, zulme, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı şiar edinmiş bir millettir. Hoşgörü, kardeşlik, sevgi ve dayanışma konusundaki tarihsel birikim ve deneyimlerimizle; insan haklarının evrensel bir gerçekliğe dönüştürülebilmesinde öncü ve etkin rol oynayabilecek örnek tecrübelere sahibiz.

‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturunu kendine ilke edinen Devletimiz; muasır medeniyet seviyesinin de üstüne çıkma hedefi doğrultusunda, demokrasimizin daha ileri standartlara kavuşması, tüm vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerden eşit şekilde yararlanması için önemli reformları hayata geçirmiş ve geçirmeye de devam etmektedir.

İlimizde de, insan hakları alanında tüm vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu, engeli olan kardeşlerimiz, çocuklarımız, kadınlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın bu haklarını en geniş biçimde kullanabilmeleri ve daha iyi hayat standartlarına ulaşmaları için çalışmalarımız devam edecektir.

Bu düşüncelerle İnsan Hakları Günü’nün, dünyanın her yerindeki mazlum ve mağdur insanlar başta olmak üzere, tüm insanlık için daha fazla eşitlik, özgürlük ve adalet dolu günlerin yaşanmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

Bu vesileyle vatandaşlarımızın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü tebrik ediyor, mutlu ve huzurlu yarınlar diliyorum.”

Önceki Haber

Kur-an Kurslarında Gençler Spor Yapacak

Sonraki Haber

OSKİ YILLARIN ÖZLEMİNİ BİTİRDİ