Vali Sonel, “112 Acil Çağrı Merkezimizi Gereksiz Aramalarla Meşgul Etmeyelim”

Vali Sonel, “112 Acil Çağrı Merkezimizi Gereksiz Aramalarla Meşgul Etmeyelim”

Vali Tuncay Sonel, Kurumları daha yakından tanımak ve yaptıkları çalışmaları yerinde incelemek üzere bugün İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile 112 Acil Çağrı Merkezine bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü Ziyaret Etti

Ziyaret programına ilk olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile başlayan Vali Tuncay Sonel burada İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak tarafından karşılandı.

Vali Sonel ziyaretinde hizmet binasını gezerek, çalışan personele başarılar diledi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak’tan ilimizin kültür, turizm potansiyeli ile kurum çalışmaları hakkında brifing aldı.

112 Acil Çağrı Merkezini Ziyaret Etti

Vali Tuncay Sonel’in kurum ziyaretlerinde ikinci durağı Altınordu İlçesinin Karapınar mahallesinde bulunan 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binası oldu. Vali Sonel, hizmet binasının tüm birimlerini tek tek gezdi, incelemelerde bulundu. 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Yeliz Çakar Güleş’ten kurumun çalışma sistemi hakkında bilgi aldı.

112 Acil Çağrı Merkezinin il genelinde tüm acil çağrıları tek bir merkezden karşılanarak, kurum-kuruluşlara ait acil ekiplerin doğru ve zamanında yönlendirilmesi için gerekli organizasyonun sağlanması amacıyla kurulduğunu söyleyen Vali Sonel, 155-Polis İmdat, 156-Jandarma İmdat, 110-İtfaiye, 112-Ambulans, 177-Orman Yangın yardım numaralarını tek bir çağrı numarası altında birleştiren, Türkiye’nin 49’uncu 112 Acil Çağrı Merkezi’nin 5 Ağustos 2020 tarihinde çağrı kabulüne başladığını hatırlattı.

Vali Tuncay Sonel, “112 Acil Çağrı Merkezi’mize 5 Ağustos 2020 tarihinden bugüne kadar toplam 362 Bin 372 çağrı geldi. Bu çağrılardan 101 Bin 177’si vakaya dönüşen çağrılar olurken, vakaya dönüşmeyen çağrı adedi ise 261 bin 195’ dir” dedi.

112 Acil Çağrı Merkezi’nin gereksiz aramalarla meşgul edilmemesini isteyen Vali Sonel, “Covid-19 ile ilgili soru ve sorunlar için; İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturduğumuz Covid-19 İletişim Merkezi (0 452 223 12 88) aranmalı, acil durumlar haricinde 112 meşgul edilmemelidir. Vatandaşlarımız, Covid-19 pandemisiyle ilgili merak ettiklerini, karşılaştığı sorununu ve talebini bu numaradan iletebileceklerdir. Dolayısıyla 112 Acil Çağrı Merkezi’miz gereksiz yere meşgul edilmemiş olacaktır. 112 Acil Çağrı Merkezi, trafik kazası, kalp krizi, yangın, doğal afet gibi hayati öneme haiz durumlarda aranmalıdır” diye konuştu.

Önceki Haber

BAŞKAN ŞAHİN’DEN YENİ YIL MESAJI

Sonraki Haber

Başkan Demirci, “Sağlıklı ve Huzurlu Bir Yıl Diliyorum”