BAŞKAN GÜLER: DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM BAŞLADI

BAŞKAN GÜLER: DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler bir tv kanalında programa canlı yayın konuğu oldu. Başkan Güler, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve planlanan çalışmaları masaya yatırarak önemli açıklamalarda bulundu.

“2 YILI DOLU DOLU GEÇİRDİK”

İki yıl gibi bir sürede yoğun yatırımların yapıldığını ifade eden Başkan Güler, “Geride bıraktığımız iki yıl çok güzel geçti. Pandeminin ve ekonomik daralmanın olduğu bu dönemde yoğun yatırımlar yaptık. Ordu’da bir değişim ve dönüşümü başlattık. Ordu’yu yüzyılın Ordusu olarak ileriye dönük bir şekilde sağlam temeller üzerinde duran bir Ordu yapmak istedik. Klasik belediyecilik kolay bir iş. 1994 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız ile İstanbul gibi bir yerde klasik belediyeciliğin tüm detaylarıyla yaptık. Bu tecrübelerle Ordu’da yapacağımız yatırımlar bizim için kolaydı. İki yılı tarımdan turizme, yazılımdan enerjiye dolu dolu geçirdik. Ordu yerellikten dünyaya açılan bir şehir oldu” dedi.

“BAZI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ BİZİM ÇALIŞMALARIMIZI ÖRNEK ALIYOR”

Türkiye’ye model olacak çalışmaların Ordu’da gerçekleştirildiğini söyleyen Başkan Güler, “Fındıkta benim sorunum, engelli kardeşimizde benim sorunum, sokakta üşüyen kedide benim sorunum. Bu anlamda çok geniş bir bakışla kalkınma hareketi başlattık. Yaptığımız çalışmaları 81 ile çarparsak Türkiye modeli ortaya çıkıyor. Bu çalışmaları her yerde uygulayabiliriz. Ordu sınırlarını aşan çalışmalarımız var. Bazı büyükşehir belediyeleri bizim çalışmalarımızı örnek alarak çalışma başlatıyorlar. Biz de tatlı bir gülümsemeyle takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

“ASIL İSTEDİĞİM ORDU’DAKİ BÜTÜN ESNAFLARA SINIF ATLATMAK”

Ordu’da esnafların çok güçlü bire hale getirebileceğinin altını çizen Başkan Güler, “Esnaf ve sanatkarlarımızı temsil etsin diye meclisimizde komisyon kurduk. Onların sıkıntılarını bize iletsin ve sorunlarını çözelim. Onlar için çalışmalar yapıyoruz ama benim asıl istediğim Ordu’daki bütün esnaflara sınıf atlatmak. Onlar bizim tecrübelerimizden yararlanır, biz de onların gayretlerini değerlendirirsek Ordu’da onları çok daha güçlü bir hale getirebiliriz” diye konuştu.

“BİTKİLERİ KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLERE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Karadeniz’in ilk biyoinovasyon merkezi ile ilgi bilgilendirmelerde bulunan Başkan Güler, “Karadeniz’in ilk biyoinovasyon merkezinde dünyanın herhangi bir yerinden bitkinin dokusunu alıp, üretip daha sonra fide, fidan, ağaç haline getirerek katma değeri yüksek ürünlere dönüştürüyorsunuz. Mesela Ordu’da soya fabrikası var ama ürünün kendisi yok. Salebi, soyayı, siyez buğdayını Ordu’da başlattık. Bu merkezde attığımız bütün otların damıtılmasını sağlayarak esanslarını oluşturmak istiyoruz. Dünyanın değişik yerlerindeki otları burada deneme şansı bulacağız. Tıbbi aromatik bitkilerin değerlendirmesini yapacağız. Kimini kozmetikte, kimini ilaç olarak kullanabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Haftalık Trafik İcraatı

Sonraki Haber

SÖZ VERDİK ; KANSER HASTALARIMIZ ARTIK DİĞER İLLERE GİTMEYECEK DEDİK