Valimiz Sayın Tuncay SONEL’in Engelliler Haftası Mesajı

Valimiz Sayın Tuncay SONEL’in Engelliler Haftası Mesajı

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arası engeli olan vatandaşlarımızın sorunlarının gündeme getirilmesi, dünyaya onların penceresinden bakılarak farkındalık yaratılması amacıyla Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır.

Bir takım engellerine rağmen, hayata tutunmaya çalışan ve sosyal hayatın içerisindeki engeli olan vatandaşlarımız, toplumumuz için birer güç kaynağıdır. Engeli olan bireylerimizin geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlar oluşturulması, onların yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemelerin yapılması, yalnızca engeli olan vatandaşlarımızı değil, tüm toplumu mutlu edecektir.

Sosyal devlet anlayışı ile engeli olan bireylerimizin sorunlarına çözüm üretmek, onların da toplumun birer parçası olduğunu, toplum hayatından eşit ve üretken birer birey olmaları için herkesin görevi olduğunu unutmamalı, her bireyin birer engelli adayı olduğunu hatırlayarak, engeli olan vatandaşlarımıza karşı her zaman duyarlı olmalıyız.

Devletimizin temel politikası; bakım sorumluluğunu üstlendiği tüm engellilerimizin başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, üreten ve toplumsal yaşama katkıda bulunan bireyler olmalarını sağlamaktır.

Bu kapsamda; engeli olan vatandaşlarımız için kurum bakımı ve evde bakım hizmeti verilmektedir. Devletimizin izni ile açılan özel bakım merkezleri ile ilimizde ailesi yanında bakılma imkânı olmayan ve kapasite nedeniyle resmi kurumlara da yerleştirilemeyen bakıma muhtaç engellilerin başka illere gönderilmeden, yakın çevre ile iletişimi kesilmeden, bakım hizmeti imkânı da sağlanmaktadır.

Engeli olan vatandaşlarımıza sadece bir hafta değil, tüm yaşamları boyunca sahip çıkmalıyız. Kendimizi onların yerine koyarak düşünmeli ve engelli insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği bir dünya kurmak için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız.

Ordu Valiliği olarak 5 ay önce başlatmış olduğumuz “Hatırlanmak Bir Gün Değil, Her Gün” projemizle ilimiz genelindeki tüm engeli olan vatandaşlarımızı tespit ederek, onlarla belirli gün ve haftalarda değil, sürekli yakından ilgilenmekte ve ihtiyaçlarını karşılamaktayız.

Bu duygu ve düşüncelerle engeli olan vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunların çözümünde ve bu konudaki duyarlılığın artırılmasında katkısı olan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize ve duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, engeli olan vatandaşlarımıza aileleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum.

Önceki Haber

Vali Sonel, “Rehavet, En Büyük Düşmanımızdır”

Sonraki Haber

Valimiz Sayın Tuncay SONEL’in Vakıflar Haftası Mesajı