OBB MECLİSİNDE SEÇİMLER YAPILDI

OBB MECLİSİNDE SEÇİMLER YAPILDI

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in başkanlığında yapıldı.

SMA TEST ÜCRETİ BÜYÜKŞEHİR’DEN

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Başkan Güler, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığının anne ve babanın taşıyıcı olması durumunda ortaya çıkan bir hastalık olduğuna dikkat çekerek bu hastalığın evlilik öncesi SMA Genetik Tarama Testi ile engellemenin mümkün olduğunu söyledi. Başkan Güler bu kapsamda Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak yaklaşık 800 TL’ye mal olan tarama test bedelinin belediye olarak karşılanması kararını görüşerek komisyona havale etti.

“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Filistin’de yaşanan olayları şiddetle kınadıklarını ifade eden Başkan Güler, “Filistin’de insanların sinir uçlarını test eden olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Bütün mazlum ülkelerde, devletlerde olduğu gibi bu olay bizi derinden etkiledi ve üzdü. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi olarak hepimiz bu noktadaki hassasiyetimizi vicdanımızla, gönlümüzle duyuyoruz ve bu olayı şiddetle kınıyoruz” dedi.

“19 İLÇEDE İNTERNET İLE İLGİLİ İYİ BİR ÇALIŞMA YAPABİLİRİZ”

İnternete ulaşım noktasında 19 ilçede çalışma başlatılması gerektiğini söyleyen Başkan Güler, “772 mahallemiz var. Hepsine internet ulaşmaya bilir. Firmaların fiber gibi olmasa da internet gibi görev gören ürünleri var. Bu noktada 19 ilçemizde iyi bir çalışma yapabiliriz. Öğrencilerimiz, bizler, sizler haberleşmeye önem veriyoruz” şeklinde konuştu.

“SMA HASTALIĞI GENETİK TESTİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTIK”

SMA hastalığı genetik testi için çalışma başlattıklarına dikkat çeken Başkan Güler, “Büyükşehir Belediyesi olarak SMA hastalığı konusunda hassasiyet göstermek istiyoruz. Yılda aşağı yukarı 4 bin vatandaşımız evleniyor. SMA hastalığı da anne ve babanın taşıyıcı olması durumunda ortaya çıkan bir hastalık. Bunun için önceden teşhis olunması için genetik test yapılması gerekiyor. Böylelikle de baştan bu hastalığa potansiyel olan çiftleri yakalama imkânımız oluyor. Bu testle ileride geriye dönüşü zor sorunları önleme imkânımız var. Bu noktada Büyükşehir olarak genetik test yapılması için çalışma başlatıyoruz. Belki maliyetleri direk üzerimize alırız belki de Sağlık Bakanlığına teklifte bulunabiliriz” dedi.

Önceki Haber

Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe sosyal medya hesabından paylaştı.

Sonraki Haber

BAŞKAN GÜLER SÖRFÇÜLERİ AĞIRLADI