‘2021 Nefes Kredisi’ 1 Haziran’da uygulamaya alınacak

‘2021 Nefes Kredisi’ 1 Haziran’da uygulamaya alınacak
Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOBİ’lere sağlanacak finansman destek kredisinin 10 bankanın katılımıyla 1 Haziran’da uygulamaya alınacağını duyurdu.
KOBİ’lere sağlanacak yeni ‘Nefes Kredisi’nde sona yaklaşıldı.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, kredinin detaylarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBi’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla düzenlenen kredi uygulaması, 10 bankanın katılımı ile TOBB ve KGF iş birliğinde1 Haziran’da başlayacak.
CİROYA GÖRE KREDİ
Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak.
2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ’ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. TOBB ve oda-borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak.
6 AY ÖDEMESİZ DÖNEM İMKANI
İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak.
Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olarak belirlendi.

Önceki Haber

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) yaz kararnamesi ile 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değişti

Sonraki Haber

OBKD BAŞKANI UZUNYURT: “GAZETECİLERE NEDEN PANDEMİ YARDIMI YAPILMIYOR?”