ORDU YÖRESEL MİMARİSİNE SAHİP ÇIKIYOR

ORDU YÖRESEL MİMARİSİNE SAHİP ÇIKIYOR

BAŞKAN GÜLER: “YÖRESEL MİMARİYİ ESTETİK VE AHENKLE BULUŞTURACAĞIZ”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması” ile farkındalık oluşturacaklarını belirterek, “Yaşam kalitemizin en önemli unsurlarından olan estetik ve ahenge uyumu mimari ile oluşturacağız” dedi.

Ordu’nun saklı kalmış, unutulmaya yüz tutmuş yöresel mimari özellikleri Büyükşehir Belediyesinin başlattığı “Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması” kapsamında yeniden hayat buluyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in özel önem verdiği yarışmada başvurular ise devam ediyor.

Türkiye’ye örnek olacak “Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması” ile yöresel yerleşim dokusu ve yaşam şartlarının, yöresel mimari cephe özelliklerinin, kullanılan yerel malzemelerin tespit edilerek rehber niteliğinde örnek mimari yapı projelerinin yapılması ve 19 ilçede yöresel mimariye uygun yeni yerleşim yerlerinin inşa edilmesi hedefleniyor.

JÜRİ ÜYELERİ SAHA GEZİSİ YAPTI

Başvuru sürecinin devam ettiği yarışma kapsamında projeleri değerlendirecek olan Türkiye’nin dört bir yanından alanında uzman jüri üyeleri Ordu’da bir araya geldi. 3 günlük çalışma programında jüri üyeleri, “Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması” Jüri Başkanı Mimar Nihat Şen önderliğinde ilçelerin mimari özelliklerinin yerinde görülmesi amacıyla saha gezileri ve toplantılar gerçekleştirdi.

Yapılan çalışma programı kapsamında Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in katılımı ile değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya ilçe Belediye Başkanları, Asıl Jüri Üyeleri, Danışman Jüri üyeleri, Yedek Jüri Üyeleri, Raportör ve Raportör Yardımcıları katıldı.

BAŞKAN GÜLER: “ORDU’DA YAPACAĞIMIZ ÖRNEK ÇALIŞMALARI TÜM DÜNYAYA SUNMALIYIZ”

Programda konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, yarışma ile farkındalık oluşturacaklarını ve yapılan çalışmaların örnek olacağını söyledi.

Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirmelerin yarışmanın amacına ulaştığının göstergesi olduğunu ifade eden Başkan Güler, “Geleneği gelecekle buluşturmak, Ordu’ya özgü örnek mimari yapı projeleri gerçekleştirmek amacıyla başlattığımız ‘Yöresel Mimariye Uygun Konut Proje Yarışması’ sürüyor. Yarışma ile amacımız farkındalık oluşturmaktı. Birbirinden kıymetli jüri üyelerimizin yaptığı değerlendirmelerle bu farkındalığın oluştuğunu görüyoruz. Yaşam kalitemizin en önemli unsurlarından olan estetik ve ahenge uyumu mimari ile oluşturacağız. Şehir estetiği açısından mimari, kentli ve kırsal yaşam için çok önemli. Bu çalışmalarımızı 19 ilçemize yayacağız. Yaptığımız çalışma ile Ordu’da bir farkındalığı oluşturarak bu güzel topraklarda yaptığımız çalışmaları örnek olarak dünyaya sunmalıyız. Ordu’muzun geçmişten gelen ve geleceğe uzanan, unutulmaya yüz tutmuş yöresel mimari özelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla başlattığımız bu yarışmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Önceki Haber

YILLARIN HİZMET BEKLENTİSİ ALTINORDU BELEDİYESİ İLE CEVAP BULUYOR ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

Sonraki Haber

ÇİKOLATA KAFE, TATİLCİLERİN UĞRAK NOKTASI OLDU