80 YILLIK HEYELANI BÜYÜKŞEHİR DURDURDU

80 YILLIK HEYELANI BÜYÜKŞEHİR DURDURDU

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KORGAN İLÇESİNDE 80 YILDIR ÇÖZÜLEMEYEN SORUNU BİR YILDA ÇÖZDÜ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, HEM 80 YILLIK HEYELANI DURDURDU HEM DE HEYELANA SEBEP OLAN KAYNAK SULARINI İÇME SUYU DEPOSUNDA TOPLAYARAK 23 MAHALLEYE YENİ SU KAYNAĞI SAĞLADI

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Korgan ilçesinde yaptığı çalışmayla bir taşla iki kuş vurdu. Büyükşehir Belediyesi’nin ilçede yaptığı çalışma ile 80 yıldan bu yana risk altında olan 23 mahalle ve 200 ev heyelan riskinden kurtuldu. Heyelanlara neden olan suların bir araya toplanmasıyla ise mahallelere içme suyu temin edildi.

Ordu’nun Korgan ilçesinde bulunan 3 mahallede, 1939 yılında Erzurum’da yaşanan deprem sonrası küçük çaplı heyelanlar başladı. Bölgedeki fay hatlarının kırılması ve su kaynaklarının toprağın altına girmesiyle birlikte heyelanlar her geçen yıl artarak devam etti. Yazıcı, Tepe ve Dip Mahallesi’nde bulunan 110 dönümlük arazi günden güne kayarak, yerinden oynamaya başladı. Heyelanla birlikte toplam 23 mahalleye ulaşım sağlayan karayolunda da yaşanan göçmeler ve heyelanlar sonrası, yol zaman zaman trafiğe kapandı. Yaklaşık 70 kişinin tapulu arsasının bulunduğu alanda, sınır çizgileri de 3 yılda bir değişkenlik göstermeye başladı.

BAŞKAN GÜLER’DEN ‘TARİHİ TALİMAT’

Arazi etrafında bulunan Sülük Gölü olarak adlandırılan iki gölden kaynaklandığı belirlenen heyelanlar sonrası Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatıyla bölgede çalışma başlatıldı. İlk olarak İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı botlarla, göllerde derinlik ve suyun eğimine göre keşif çalışması yapıldı.

MAHALLELERE YENİ İÇME SUYU KAYNAĞI

Göllerde yapılan drenaj çalışmalarının ardından ise göllerin boşaltılmasına geçildi. Kontrollü olarak boşaltılan göllerin ardından, zeminde taş dolgu çalışmasına geçildi. Heyelanlara neden olan kaynak suları bir araya toplanarak, boşaltılan göllerin altına bir su deposu inşa edildi. Yapılan tüm çalışmalarla birlikte, ilçenin 80 yıllık kanayan bir yarası çözüme kavuşurken, mahallelere de yeni su kaynağı sağlanmış oldu.

23 MAHALLENİN ADETA KALBİYDİ

Önceki Haber

ALTINORDU BELEDİYESİ ‘BÜTÜN ŞEHİR EŞİT HIZMET’ İLKESİYLE HER YERDE

Sonraki Haber

SOSYAL MARKET GELİYOR