CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel; *ERDOĞAN DAHA NEYİ BEKLİYOR?*

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel;
*ERDOĞAN DAHA NEYİ BEKLİYOR?*
Diğer tarım ürünlerinde hasat öncesi fiyat açıklanıyor. Fındık üreticisine gelince her yıl bu eziyet ve ayrımcılık neden yapılıyor.
*Fındığa verilecek fiyat bölgeye hayat demektir.* Piyasanın hareketlenmesi paranın ülkede kalması demektir. Her 1 lira düşük fiyat 700 milyon liramızı iki Ordu Giresun havaalanını İtalyan kartele peşkeş çekmek demektir.
Her yıl olduğu gibi yine üçlü ittifak iş başında. *Kartel-İşbirlikçi ihracatçı-hükümet.*
Rekolte oyunları da tutmadı. *Rekolte düşük çıktı.* Stoklarda fındık da yok. İyi fiyat için her şey hazır. Şimdi çare arıyorlar.
Bizim her aşamadaki zamanında müdahalemiz ve ön alan açıklamalarımız bunların tüm oyunlarını bozdu. Telaş içinde hata üstüne hata yapıyorlar. Yaptıkları her açıklama her hamle bir ibret vesikası. Nasıl bir ihanet içinde olduklarını iki kuruş için ülkelerini nasıl sattıklarını ortaya koyuyor. Bu ihracatçı birliği yönetimindeki (azınlıkta kalan milli olanları ayrı tutuyorum) gayrı milli unsurlar, kartele sözcülük yapan tayfa bakın rekolte oyunu için neler yaptı?
1-Önce içinde kendi temsilcisinin de olduğu komisyonun rekoltesini kabul etmedi. Oturduğu yerden hayal mahsulü bir rekolte açıkladı. 2-Sonra tarım bakanlığına baskı yapıp yeni sayım kararı aldırdı
3-Şimdi de bu ikinci sayımın açıklanacağı 27 Temmuzdan bir gün önce basın açıklaması yapıp yetkililere baskı kurmaya kalktı. Hem de en utanmaz yalanlar ile.
Sene başında ihracat düştü diye yalan konuşan zevat şimdi yüksek ihracat ile yüksek rekolte hesabı yapıyor.
Türkiye’de geçen yıl 120 bin ton iç tüketim var diyor. Nerden aldın böyle bir veriyi sen arkadaş. Hesap yapmış, adam başı 1,5 kilo fındık yersek diyor. 80 milyon nüfus hesabıyla. Kundaktaki bebeğe bile 1,5 kilo fındık yedirmekten utanmadılar. Hesaba bakar mısın?